Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koszt budowy domu ze słomy
Autor Wiadomość
gigler Offline
Gość
*

Liczba postów: 3
Reputacja: 0
Koszt budowy domu ze słomy
Witam serdecznie,

Pierwszy raz na forum, nie bardzo wiedziałam gdzie zamieścić mój post:

Od dłuższego czasu śledzę (w internecie) z uwagą postępy budów ze słomy i gliny. Jestem zafascynowana tą ekologiczną technologią i jestem zdecydowana rozpocząć budowę własnego "glinosłomodomu". Niestety nie mam możliwości budowy domu tzw własnymi siłami czy też ramię w ramię ze znajomymi. Czeka mnie wynajęcie firm i zdanie się na ich doświadczenie. Chciałabym prosić o informację dotyczącą kosztów budowy.

Wiem, że temat ten był już temat poruszany na forum biobudownictwa, czytałam też ich ofertę, mimo to nie wszystko jest dla mnie jasne - nie ogarniam na razie tego wszystkiego.

A więc:

1. Myślę o budowie domu z użytkowym poddaszem ok 140 m2. Dysponuję działką budowlaną uzbrojoną o wymiarach 17 m na 60 m. Czy budowa domu z gliny jest w ogóle możliwa na tak wąskiej działce?

2. Ogrzewanie domu za pomocą kominka z płaszczem wodnym.

3. Tak jak wspomniałam: wkład pracy własny tylko weekendowy.

I dodatkowe pytania:

Czy budowa domu parterowego jest faktycznie tańsza od domu z użytkowym poddaszem?

Jaki jest koszt przygotowania projektu architektonicznego takiego domu? Ciekawi mnie jaki jest zakres odpowiedzialności pracy architekta nad projektem - czy to tylko rozrysowanie domu czy też architekt oszacowuje koszty itd.

Jak oceniacie koszt budowy takiego domu? Chodzi mi o tzw stan deweloperski. Chciałabym określić jakiś przedział finansowy na jaki mam się przygotować, biorąc pod uwagę powyższe...

Pozdrawiam serdecznie,

Dorota Kazimierczak
11-24-2009 09:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gourmet Offline
ELITA FORUM

Liczba postów: 877
RE: Koszt budowy domu ze słomy
Witamy na forumWink
1. pozostaje 8 -9 metrów szerokości domu, co jest wystarczające, nawet na dom z gliny. Na długiej działce aż się prosi o dom w parterzeExclamation
2. nic nie powiem, bo ogrzewanie temat rzekaSad
3. czyli w praktyce żadenRolleyes, może 5%
Na minus parterowego - więcej fundamentu i dachu
Na plus parterowego - prościej, tańszy projekt, brak schodów = mniej kosztów i więcej przestrzeni użytkowej, chodzenie po schodach jest nużące, upraszcza się komunikacja, bez potrzeby ocieplania dachu, więcej opcji konstrukcji dachu
Cena projektu - niektórzy robią za 3K, inni na naście K. Temat rzeka zależnie od definicji co jest projektem architektonicznym. Ślepy kosztorys może, nie musi być częścią projektu.
Generalnie informacje kosztowe ze strony BB są zgodne z prawdą. Jeżeli masz w śwince-skarbonce 250K powinno zostać na dekoracje okienSmile
11-24-2009 10:03 PM
Pablito Offline
architekt, budowniczy

Liczba postów: 1,199
(11-24-2009 09:30 PM)gigler napisał(a):  1. Myślę o budowie domu z użytkowym poddaszem ok 140 m2. Dysponuję działką budowlaną uzbrojoną o wymiarach 17 m na 60 m. Czy budowa domu z gliny jest w ogóle możliwa na tak wąskiej działce?
Witaj na forum ;-)

Jasne, że można. Poniższy domek, który projektowałem ma szerokość 8,50 (nie licząc garażu):
http://lh6.ggpht.com/_iUb7BMNdGb0/Slsldq...tech_d.jpg
http://lh5.ggpht.com/_iUb7BMNdGb0/SlslgF...arch_d.jpg
http://lh6.ggpht.com/_iUb7BMNdGb0/Slsl_Q...pietro.jpg
http://lh4.ggpht.com/_iUb7BMNdGb0/SwPxw3...persp7.jpg
zrealizowany został ostatecznie konwencjonalnie:
http://lh3.ggpht.com/_iUb7BMNdGb0/SwPxBO...G_1436.JPG
http://lh6.ggpht.com/_iUb7BMNdGb0/SquM7v...G_1384.JPG
http://lh3.ggpht.com/_iUb7BMNdGb0/SwPw1g...G_1419.JPG
z powodzeniem mógłby powstać w tym systemie strawbale:
http://img12.yfrog.com/img12/702/gouvy28.jpg
http://lh4.ggpht.com/_iUb7BMNdGb0/SwxYCC...qylk/8.jpg

(11-24-2009 09:30 PM)gigler napisał(a):  2. Ogrzewanie domu za pomocą kominka z płaszczem wodnym.
Sprawa do przedyskutowania dalszego, gdyż kominek nie może być jedynym źrodłem ciepła w domu mieszkalnym.

(11-24-2009 09:30 PM)gigler napisał(a):  3. Tak jak wspomniałam: wkład pracy własny tylko weekendowy.
No cóż, no cóż... i to się da ogarnąć :-)

(11-24-2009 09:30 PM)gigler napisał(a):  Czy budowa domu parterowego jest faktycznie tańsza od domu z użytkowym poddaszem?
Z jakiego typu poddaszem ? Celem późniejszej, opcjonalnego wykończenia ? Jeżeli poddasze ma być permanentnie nieużytkowe, to oszczędzisz na konstrukcji stropów, braku schodów na górę, instalacjach i braku wykończenia poddasza. Jeżeli ma być możliwość późniejszego wykorzystania - to schody zrobić warto, podobnie jak pociągnąć instalacje i strop odpowiedni - oszczędzasz więc tylko na braku wykończeń i niedokończonych instalacjach.

(11-24-2009 09:30 PM)gigler napisał(a):  Jaki jest koszt przygotowania projektu architektonicznego takiego domu?
Różnie, róźniście ;-) Zależy od tego jaka ma być architektura, jakie systemy w środku, jaki zakres branż itd. Ogólnie jeśli chodzi o mnie, to temat na rozmowę dłuższą.

(11-24-2009 09:30 PM)gigler napisał(a):  Ciekawi mnie jaki jest zakres odpowiedzialności pracy architekta nad projektem - czy to tylko rozrysowanie domu czy też architekt oszacowuje koszty itd.
Ogólne wskaźniki można zdobyć od wykonawców lub osób, które już zbudowały swojego słomogliniaka - jest tu ich pełno :-) Przy projekcie można wykonać kosztorys - ale to dopiero gdy gotowy będzie projekt budowlany, który jest podstawą takiego opracowania.
W tych eksperymentalnych tematach architekt powinien sprawować nadzór autorski i koordynować/konsultować większość decyzji podejmowanych w trakcie całego procesu.

Pozdrawiam ciepło ;-)

Paweł Sroczyński
maker, builder, networker

FUNDACJA COHABITAT
Open-source ecosystems
biuro @ cohabitat.net
mobile: +48882142209
facebook.com/CohabitatGroup
twitter.com/CohabitatGroup
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-25-2009 12:11 AM przez Pablito.)
11-24-2009 10:12 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gigler Offline
Gość
*

Dziękuję za odpowiedzi :-)

Nie ukrywam, że koszty grają rolę więc jednak dom parterowy...a nie mogłam się zdecydować :-). A zielony dach to dodatkowe marzenie. Generalnie interesują mnie takie proste formy absolutnie żaden styl kolonialny w wydaniu polskim etc. Coś jak: Allysia Angus Residence z projektów na tej stronie: http://www.wjbingham.com/.

Rozumiem, że 25O K ale to chyba już za coś więcej niż stan deweloperski...

To poza kominkiem jakie powinno być jeszcze ogrzewanie?
Panie Pawle, a dlaczego ostatecznie dom powstał w tradycyjnej technologi?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-24-2009 11:38 PM przez gigler.)
11-24-2009 11:35 PM
Pablito Offline
architekt, budowniczy

Zmieniliśmy technologię ze względu na fakt, że koszt zaproponowanej przez konstruktora konstrukcji drewnianej przekraczał początkowe założenia inwestora, czas gonił, bo wniosek z kredytem...trzeba było działać szybko... zapadła taka decyzja. Było zbyt dużo niewiadomych, nie chcieliśmy ryzykować. To była dobra decyzja, pomimo iż ostatecznie koszty były porównywalne. Dziś dom już w ostatniej fazie wykończenia... dostał gliniane tynki wewnętrzne. Wszyscy ostatecznie zadowoleni. Mam nadzieję, że niebawem tam będę to zrobię fotki.
Dla mnie to jednak była duża nauka, która uświadomiła mi w pełni potrzebę zbudowania zespołu projektowo/wykonawczego wyspecjalizowanego w konstrukcjach drewnianych i systemach strawbale. Od tamtej pory kompletuję taką ekipę. Proces powinien być traktowany holistycznie, jako całość od początku.
Dobrze się stało, gdyż na tamtym etapie licho było z wykonawstwem. Dziś jest więcej opcji i wiemy znacznie więcej (konferencja ESBG).

Co do obniżenia kosztów - jeżeli warunki gruntowe pozwolą, to można wykonać lekki fundament punktowy - zwłaszcza w przypadku bud. parterowego.

Paweł Sroczyński

FUNDACJA COHABITAT
Open-source ecosystems
biuro @ cohabitat.net
11-25-2009 12:41 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
julnik Offline
Gość
*

Liczba postów: 6
2. Ogrzewanie domu za pomocą kominka z płaszczem wodnym.
[/quote]
Sprawa do przedyskutowania dalszego, gdyż kominek nie może być jedynym źrodłem ciepła w domu mieszkalnym.

Noaidi!.Czy do domku 95 m2 nie wystarczy ogrzewanie kominkiem z płaszczem plus solary? Undecided
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-25-2009 01:37 PM przez julnik.)
11-25-2009 01:34 PM
truman Offline
Rodzina forum

Liczba postów: 142
No właśnie co z tym ogrzewaniem kominkiem ? Ja mam znajomych którzy ogrzewają tylko kominkiem z płaszczem i mówią że tak gorąco, że aż za bardzo. (Domek dwurodzinny, jedni maja parter drudzy piętro, cegła żadnych wyszukanych technik pasywnych zwyczajny domek).
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-25-2009 02:24 PM przez truman.)
11-25-2009 02:23 PM
Pablito Offline
architekt, budowniczy

Praktycznie to starczy, kwestia jest formalna... że kominek po prostu nie może być jedynym źródłem ciepła. Jak znajdę to wrzucę podstawę prawną. Można to obejść robiąc np. projekt ogrzewania elektrycznego.. z którego nie będzie się korzystać. nie przerabiałem jeszcze w praktyce tych uników.

Paweł Sroczyński

FUNDACJA COHABITAT
Open-source ecosystems
biuro @ cohabitat.net
11-25-2009 04:50 PM
gourmet Offline
ELITA FORUM

Noaidi ma rację - w budynku mieszkalnym kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Wymagany jest projekt instalacji grzewczej. Możesz nie używać, ale musisz ją mieć. Nie dotyczy letniskowego
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-25-2009 07:46 PM przez gourmet.)
11-25-2009 05:18 PM
gourmet Offline
ELITA FORUM

(11-24-2009 11:35 PM)gigler napisał(a):  Nie ukrywam, że koszty grają rolę więc jednak dom parterowy...a nie mogłam się zdecydować :-)
Różnica kosztów jest niewielka, fundament i dach to najdroższe etapy i każdy metr waży. Natomiast budowa jest łatwiejsza, możliwości aranżacji wnętrza nieporównanie większe, plus komfort mieszkania - bardzo dobry wybórRolleyes
(11-24-2009 11:35 PM)gigler napisał(a):  Rozumiem, że 25O K ale to chyba już za coś więcej niż stan deweloperski...
Zmusiłaś mnie do sprawdzenia, co właściwie znaczy stan deweloperski - nieco przesadziłemCool
11-26-2009 08:49 AM
gigler Offline
Gość
*

Brick RE: Koszt budowy domu ze słomy
A czy są może nowe zdjęcia z budowy w Piskórce. Ten dom też jest świetny. No i tam będzie chyba zielony dach. Czy jest możliwość skontaktowania się z właścicielami domu?

Czyli jest możliwość (pi x oko :-) skończenia domu z 250K?Huh
11-26-2009 09:07 PM
gourmet Offline
ELITA FORUM

(11-26-2009 09:07 PM)gigler napisał(a):  Czyli jest możliwość (pi x oko :-) skończenia domu z 250K?Huh
Przyjmując wycenę BB, która jest realistyczna - prawie. 140 m2 x ca 1900 pln/m2 =266K, tylko nie pamiętam, z fundamentem, czy bez. Ale w ramach weekendów można wykopać samodzielnieCool I z lekkim dachem, bez dachu zielonego, bo to kosztowne pokrycie.
11-26-2009 10:58 PM
Rysiek Offline
ELITA FORUM

Liczba postów: 487
Reputacja: 2
(11-25-2009 04:50 PM)Noaidi napisał(a):  Praktycznie to starczy, kwestia jest formalna... że kominek po prostu nie może być jedynym źródłem ciepła. Jak znajdę to wrzucę podstawę prawną. Można to obejść robiąc np. projekt ogrzewania elektrycznego.. z którego nie będzie się korzystać. nie przerabiałem jeszcze w praktyce tych uników.

O ile znam procedurę odbioru budynku to nikt nie sprawdza co masz wetknięte w gniazdko. A swoją drogą to dla mnie nowość, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. W Badowie jest jeno kominek z płaszczem, spory bo 30kW, do tego ma być reku i co, mam na lipę dostawiać jakieś ogrzewanie? Toż to jakaś bzdura.

Ryszard Biliński
natural builder

ryszard.bilinski @ gmail.com
mobile: 665 455 522
11-27-2009 08:58 PM
truman Offline
Rodzina forum

Liczba postów: 142
Eh ta biurokracja.
Chyba, że to ma racjonalne wyjaśnienie typu zarządzanie zasobami na poziomie państwa ? No ale wątpię. Stawiam że to kolejny 'genialny' wymysł urzędników.
11-27-2009 10:35 PM
gourmet Offline
ELITA FORUM

(11-27-2009 08:58 PM)Rysiek napisał(a):  O ile znam procedurę odbioru budynku
... to nie znam przypadku odbioru budynku (mieszkalnego). Jest zgłoszenie o przystąpieniu do użytkowania, na co organ wydający pozwolenie na budowę ma n dni na kontrolę czy stan faktyczny jest zgodny z projektem. Nie znam przypadku, żeby organ z tego prawa skorzystał.
(11-27-2009 08:58 PM)Rysiek napisał(a):  A swoją drogą to dla mnie nowość, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. W Badowie jest jeno kominek z płaszczem, spory bo 30kW, do tego ma być reku i co, mam na lipę dostawiać jakieś ogrzewanie? Toż to jakaś bzdura.
Ktoś nie dopatrzyłShy. W moim powiecie o pozwolenie wystąpili Małgorzata i Piotr K., pozwolenie dostali Magdalena i Piotr K. Smile Teraz obydwoje zastanawiamy się, kiedy czas na coming outCool
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-27-2009 11:19 PM przez gourmet.)
11-27-2009 11:12 PM
Odpowiedz