Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogrzewanie na podczerwień
Autor Wiadomość
radzyn Offline
Inwestor

Liczba postów: 171
Reputacja: 0
RE: Ogrzewanie na podczerwień
nowoczesne grzejniki nazywamy nie bez kozery konwektorami....
z różnych sposobów ogrzewań elektrycznych wg mojej wiedzy a przebrnąłem różne pomysly i wysiedziałem nad googlem sporo czasu jest to najtańsze ogrzewanie z elektrycznych. są nawet pomysły ogrzewania wodnego sufitowego.. są takie wynalazki jak maty z cieniuteńkich kapilarnych rurek które napełnione wodą nie ważą dużo ... sufit w końcu nie ma okien (zwykle) i nie jest zastawiony meblami, ani przykryty dywanem. i nie chodzi tu o przewodnictwo cieplne, ani konwekcję w tym systemie bo ogrzewanie powietrza pod sufitem ma sens tylko przy zastosowaniu wydajnej rekuperacji, natomiast przez promieniowanie i grzanie wszystkiego pod spodem, bardzo dobry pomysł ...
co do ogrzewania podłogowego w strawbalu. adam zapraszam do siebie Smile

przy domu pasywnym koszt jakiejkolwiek instalacji, np pompa ciepła z podlogówką do mojego domu to wydatek 50-70 tysięcy... co przy ogrzewaniu elektrycznym za cały dom na poziomie 10-15 tysięcy, zostaje 45-50 tysięcy na rachunki elektryczne, a raczej na rożnicę w rachunkach... na minimum 50 lat wystarczy, a może po doliczeniu odsetek na 75 ? i gdzie tu sens gdzie logika wmontowaniu pomp ciepła? zresztą tradycyjne systemy, np gaz LPG czy olej opałowy, po doliczeniu kosztów całej instalacji, komina, kosztów pomieszczenia do składowania oleju i kotła, też wypadają blado... a dość rozsądnym wydaje się założenie że w związku ze zmniejszaniem się ilości dostępnych paliw kopalnych ich cena będzie rosła szybciej od ceny energii, którą to pozyskamy z wiatru słońca czy atomu.

nie jestem przedstawicielem żadnej firmy która dystrybuuje w/w system Smile
01-23-2012 01:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
adampepe Offline
architekt

Liczba postów: 325
Znam dziesiatki opinni klientów odnosnie ogrzewania podłogowego. Mozna sie do wszystkiego przyzwyczaic i polubić, a już szczególnie co sie ma we własnym domu, ale badania mówią same za siebie. Mozna się odrzywiac w Mcdonaldsie i życ, nie umrzeć, i przez to twierdzić ze to jedzenie nie jest nie zdrowe.
Radzyn.. chetnie odwiedzę i se przypomnie w swoim czasie. Odnośnie pompy, potwierdze własne doswiadczenie bezsensowności zakupu tegoż urządzenia. Ogrzewanie elektryczne ze wzgl na wydajność jest napewno atrakcyjne, ale mnei martwi to pole elektromagnetyczne które sobie w domu serwujemy. Minke opowiadając o dachach zielonych z usmiechem na twarzy wspominał jak to gubi sie zasięg w komórce pod takim dachem. Niebawem może bedziemy swiadkami oddziaływania telefonów komórkowych na nasze organizmy ( oby nie ). Powątpiewam w ogrzewanie elektryczne z przyczyn estetycznych, ekologicznych i zdrowotnych.
Energie jaka pozyskamy na działce mozna spozytkować inaczej, ale chyba jeszcze nikt nie wymyślił nic lepszego jak ciepło z pieca kaflowego. Ja mam taki piec kaflowy w każdym pokoju i będę polecał bo przyjemne.
Jest rzesza zwolenników tradycyjnych grzejników i nikt nie patrzy na wyniki badań i ich oddziaływanie na nasze zdrowie..nawet w chwilach narzekania na zdrowie.

Uwazam że na forum jakim jest biobudownictwo winno sie przedstawiac rozwiązania ekologiczne, elementy które sa powiązane z materiałami ekologicznymi, naturalnymi stad moje surowa opinia odnośnie takich mat elektrycznych.

Pracownia architektury naturalnej www.pracowniaproporcji.pl - strona pracowni uaktualniona
01-23-2012 01:40 PM
Enerbau Offline
Gość
*

Liczba postów: 19
I tu właśnie występuje nieporozumienie w zrozumieniu działania folii karbonowych. Pan myli przestarzałe elektryczne maty grzejne z nowoczesnym i zdrowym ogrzewaniem przy pomocy folii
karbonowych. To już inna liga ogrzewań. Ogrzewania podłogowe zainstalowane przez Pańskich klientów należą wcześniejszej generacji. Co do szkodliwości ogrzewania podczerwonego, to mogę Pana zapewnić, że Pańskie uprzedzenia są bezpodstawne. W Niemczech przeprowadzono badania wpływu podczerwonych urządzeń grzewczych na środowisko i stwierdzono, że są przyjazne dla człowieka. Na życzenie mogę przesłać tę informację w originale (plik PDF), albo ją przetłumaczyć na język polski. Ogrzewanie podczerwone uzyskało pieczęć jakości Międzynarodowego Towarzystwa do Badań Elektrosmogu Szkoda, że nie ma w Polsce poważnych instytucji zajmujących się tą tematyką.
Na szczęście można korzystać ze żródeł niemieckich gdzie ruchy ekologiczne mają realny wpływ na politykę.
01-23-2012 02:22 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
radzyn Offline
Inwestor

piece kaflowe też grzeją na zasadzie promieniowania podczerwonego
01-23-2012 05:54 PM
adampepe Offline
architekt

to dlaczego rosół tak nie smakuje na kuchence elektrycznej jak na kuchni opalanej drewnem, kaflowej ? To dlaczego pizza włoska tylko w piecu opalanym drewnem a nie w elektrycznym cudzie z termoobiegiem i sterowaniem wszystkiego przez wszystko ?
Zapewne zwolennicy ekologii w wydaniu Hi-tec będą zadowoleni z takich wynalazków, jak i cały tłum wielbicieli rekuperacji z tak zwanym czystym powietrzem.
Ja jednak podziękuję za materiały na ten temat, z racji mego wycofanego podejścia do wszelakich nowości zostanę wierny naturalnym smakom natury.
Ludzie skarżąc się na podłogówkę to tez i użytkownicy najnowszych rozwiązań Rehau czy mat elektrycznych, ale jak Pan pisze, Pańskie maty są wyjątkowe i najnowszej generacji, tak jak kiedyś mikrofalówki.

Pracownia architektury naturalnej www.pracowniaproporcji.pl - strona pracowni uaktualniona
01-23-2012 07:27 PM
KrzLis Offline
Częsty bywalec
**

Liczba postów: 56
(01-23-2012 12:43 PM)Enerbau napisał(a):  Odpowiadam prosto na zadane przez Pablito pytania:
Ja tu nie widzę żadnej innowacyjności w stosunku do tradycyjnych elektrycznych mat grzewczych.

Że ogrzewanie na podczerwień zużywa 60% mniej energii, niż ogrzewanie gazowe, nie bardzo jestem w stanie uwierzyć. W 30-40% jestem w stanie uwierzyć. Pytanie tylko -- jaka część z tego jest wynikiem zastosowania akurat takiego systemu ogrzewania, a jaka wynika ze strat w nieefektywnym gazowym systemie centralnego ogrzewania?

(01-23-2012 01:40 PM)adampepe napisał(a):  Znam dziesiatki opinni klientów odnosnie ogrzewania podłogowego. Mozna sie do wszystkiego przyzwyczaic i polubić, a już szczególnie co sie ma we własnym domu, ale badania mówią same za siebie.
Jakie badania?

Badania mówiące, że jak temperatura podłogi wynosi 40*C, to się po nich nieprzyjemnie chodzi?

Chętnie poczytam o "badaniach", które wykazują szkodliwość albo jakiekolwiek inne tego typu wady w poprawnie zaprojektowanej instalacji ogrzewania podłogowego w domu zbudowanym niedawno zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Bo o szkodliwości źle zaprojektowanego albo źle wykonanego albo źle eksploatowanego ogrzewania podłogowego w budynku o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło, przekonywać mnie nie trzeba.

Z pozdrowieniami,

Krzysztof Lis
który powoli buduje dom autonomiczny.
01-24-2012 10:30 AM
Enerbau Offline
Gość
*

Witam!
Panie Krzysztofie, pisząc o innowacyjności, mam na myśli chociażby, 1. technologię wykonania takich folii (nie mylić z matami grzewczymi) -karbon, srebro, miedź, 2.ich grubości, 3. montażu "na sucho", 4. niskotemperaturowe Odnośnie zużycia energii, to we wcześniejszym poście podaję linki do stron, gdzie można zapoznać się z takimi badaniami.
01-24-2012 01:08 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
radzyn Offline
Inwestor

a ja poważnie brałem na etapie budowy możliwość zainstalowania takich mat pod sufitem z berdzo ważnego powodu. otóż aby zaprojektować podłogówkę którą będzie sprawnie działała , a nie rozgrzewała podłogę do 40 stopni należy zrobic w miarę sensowny bilans energetyczny budynku. strawbale. jak? brak chyba mądrych, dlatego podłogówka jest robiona na oko .. i działa dobrze !
oprócz sypialni mojej i żony gdzie na 9m2 mamy szafy na około 3 m2 i łóżko, a w zasadzie tylko materac na stelażu na kolejnych 3,2 m2. czyli powierzchnia grzania jest niewielka... mnie temp 16 stopni do spania dopowiada, ale nad matą grzejną jeszcze się zastanowię. jako ze strych nieużytkowy, to na kartongips na suficie można by taką matę jeszcze położyć, wystarczy tylko ekofiber odgarnąc...
01-24-2012 02:32 PM
Enerbau Offline
Gość
*

(01-24-2012 02:32 PM)radzyn napisał(a):  mnie temp 16 stopni do spania dopowiada, ale nad matą grzejną jeszcze się zastanowię.

Przy takiej niskiej temp świetnie się śpi, a i zużycie energii znacznie spada. W źródłach producenci podają nawet 10% na jeden stopień. Dodam tylko, że maty grzewcze na sufit się nie nadają, folie grzewcze za to tak Rolleyes są nisko temperaturowe
01-24-2012 03:44 PM
Mazury Offline
Rodzina forum

Liczba postów: 271
Uważam, że podawanie na stronie głównej firmy Enerbau, że ogrzewanie podczerwone to brak emisji CO2 to demagogia i nieuczciwy marketing. W Polsce prąd elektryczny powstaje w węgla.
C + O2 -> CO2
01-25-2012 04:05 PM
Enerbau Offline
Gość
*

(01-25-2012 04:05 PM)Mazury napisał(a):  Uważam, że podawanie na stronie głównej firmy Enerbau, że ogrzewanie podczerwone to brak emisji CO2 to demagogia i nieuczciwy marketing. W Polsce prąd elektryczny powstaje w węgla.
C + O2 -> CO2

Demagogią Szanowny Panie, jest głoszenie, że prąd elektryczny powstaje wyłącznie ze spalania węgla. Słyszał Pan zapewne o źródłach odnawialnych.
01-25-2012 04:19 PM
Mazury Offline
Rodzina forum

W Polsce ze źródeł odnawialnych powstaje 2,3% energii elektrycznej.
Państwa stwierdzenia są więc w 98% demagogiczne.
Poprawiam się: odpowiednio 7%, 93% za GUSem.
k.

(01-25-2012 04:19 PM)Enerbau napisał(a):  
(01-25-2012 04:05 PM)Mazury napisał(a):  Uważam, że podawanie na stronie głównej firmy Enerbau, że ogrzewanie podczerwone to brak emisji CO2 to demagogia i nieuczciwy marketing. W Polsce prąd elektryczny powstaje w węgla.
C + O2 -> CO2

Demagogią Szanowny Panie, jest głoszenie, że prąd elektryczny powstaje wyłącznie ze spalania węgla. Słyszał Pan zapewne o źródłach odnawialnych.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-25-2012 10:43 PM przez Mazury.)
01-25-2012 04:37 PM
Enerbau Offline
Gość
*

(01-25-2012 04:37 PM)Mazury napisał(a):  W Polsce ze źródeł odnawialnych powstaje 2,3% energii elektrycznej.
k.

Być może ma Pan rację co do 2,3%. Chętnie poznamy źródła, z których Pan korzysta, podając takie dane. W różnych publikacjach są różne, a ponadto nawet nie ma pewności czego dotyczą. Pozwolę sobie dołączyć link, w którym te zagadnienia są opisywane.
http://www.pigeo.org.pl/?menu=przegladaj&id=136
Odnośnie 98% - odważna teza. Jakie Pan ma dane i źródła, ilu naszych klientów korzysta z energii ze źródeł odnawialnych?
01-25-2012 06:15 PM
adampepe Offline
architekt

"Ciepownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja" nr 10
/2005 - "Wpływ różnych systemów ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych na
zdrowie człowieka"

"Wysoka temperatura podłogi (25C), u osób mających problemy z układem żylnym
i limfatycznym, może prowadzić do wystąpienia obrzęków kończyn dolnych,
zwłaszcza gdy jest to pomieszczenie w którym osoba taka długi czas znajduje
się w pozycji stojącej lub siedzącej. Zjawiska te występują zarówno podczas
bezpośredniego kontaktu gołej stopy, jak i w przypadku korzystania z obuwia.
Ważniejsze w prezentowanej sytuacji jest pozostawienie całych nóg w wyższej
strefie temperatury. W takiej sytuacji korzystniejsza jest niższa
temperatura otoczenia, ponieważ powoduje ona obkurczenie naczyń skurnych,
zmniejszając prawdopodobieństwo zastoju żylnego. Ze względu na przedstawione
aspekty fizjologii ten typ ogrzewania powinien być chętnie wykorzystywany w
korytarzach i łazienkach."

zaraz padnie komentarz, że przecież enerbau ma 22-23 st czyli mniej jak 25 poddane analizie wg tekstu powyżej.
KrzLis_ jak widzisz, nie mówie tu o tragediach 40st, tylko o porządnych nowych instalacjach np Rehau i opiniach prywatnych ludzi. Oczywiście większość w swoim nowym domu przyzwyczaja sie do wszystkiego jak jest, ale sa też tacy których stać potem na naprawę błędnych decyzji i o takich mówię.
Moje osobiste odczucia są podobne i jeszcze kiedyś to zbadałem przebywając w domu z podłogówką przez kilka tygodni. Okazało się że temp podłogi wynosiła 26st i było to dlal mnei duzo duzo za ciepło. Kolejnym aspektem jest metoda badawcza temp powierzchni paneli, dywanu.
Jesli panele enerbau maja temp max 26st na swojej powierzchni i sa mocowane pod panelem drewnianym 0,8cm to bardzo prosto można policzyć jaką temp będzie miała powierzchnia znając współczynnik dla drewna.
Czy jest Pan w stanie przedstawić przykładowe obliczenia zapotrzebowania m2 maty dla pokoju 16m2 o zapotrzebowaniu 45kWh/m2/rok, zakładając w tym wypadku temp pomieszczenia 20st czyli delta T teoretyczne które Pan podaje 2st ?

01-25-2012 09:30 PM
Mazury Offline
Rodzina forum

2,3% pochodzi z mego rachunku za prąd - Polska Grupa Energetyczna, łódzkie
W 2010 wg GUS dla całego kraju wskaźnik ten wyniósł 7%.
http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/...e_2010.pdf
8% z cytowanego przez Pana artykułu dotyczy 'energii końcowej brutto', a więc uwględnia te osoby, które ogrzewają domy drewnem.
Mówienie, że ogrzewanie elektryczne nie emituje CO2 brzmi tak samo jak stwierdzenie, że suszarki do włosów, czajniki bezprzewodowe, jakiekolwiek urządzenie sieciowe nie powodują emisji CO2, bo _można_ prąd uzyskać ze źródeł odnawialnych. Dla mnie absurd.
k.

(01-25-2012 06:15 PM)Enerbau napisał(a):  
(01-25-2012 04:37 PM)Mazury napisał(a):  W Polsce ze źródeł odnawialnych powstaje 2,3% energii elektrycznej.
k.

Być może ma Pan rację co do 2,3%. Chętnie poznamy źródła, z których Pan korzysta, podając takie dane. W różnych publikacjach są różne, a ponadto nawet nie ma pewności czego dotyczą. Pozwolę sobie dołączyć link, w którym te zagadnienia są opisywane.
http://www.pigeo.org.pl/?menu=przegladaj&id=136
Odnośnie 98% - odważna teza. Jakie Pan ma dane i źródła, ilu naszych klientów korzysta z energii ze źródeł odnawialnych?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-25-2012 11:06 PM przez Mazury.)
01-25-2012 10:40 PM
Odpowiedz