Ankieta: Czy piec na trociny takiej konstrukcji jak by był dostępny jako gotowy produkt to?
TAK zastosował bym go u siebie
NIE zastosował bym go u siebie
Wolę inne rozwiązania
[Wyniki ankiety]
Uwaga: To jest publiczna ankieta, więc każdy może zobaczyć na co zagłosowano.
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piec na troty
Autor Wiadomość
olek69 Offline
Częsty bywalec
**

Liczba postów: 71
Reputacja: 0
Piec na troty
Wiem że ktoś na tym forum już się spotkał z takim piecem własnej roboty przez własnego ojca, który ma tartak. Mowa tutaj o takim trociniaku który stoi w pomieszzceniu zamist kozy
http://c10.asteroid.pl/a.swistak.pl/004/...19_400.jpg
http://c8.asteroid.pl/a.swistak.pl/004/6...47_400.jpg
Piec wyglądał by jak ten powyżej trociniak tylko że musiał by być trochę o większej średnicy walca (no i musiały być grubsze ścianki) zewnętrznego bo pomiędzy ścianką zewnętrzna a wkładem z walca z trocinami były by umieszczone po ściance zewnętrznej rurki stalowe w postaci jakiejś wężownicy, w której mogła by przecież płynąc woda do C.W.U. Piec taki w małym domku spełniał by 4 funkcje:
1. ogrzewanie pomieszczeń (powietrze)
2. ogrzewanie podłogowe
3. ogrzewanie wody
4. mini kuchni do gotowania.
A w lecie ciepła woda z solarów. A gotowanie to kuchenka gazowa lub grill Smile
Zalet wydaje mi się więcej niż wad Smile
Tylko nie wiem kto by mi taki piec w przyszłości zrobił i jak by go można było podpiąć (brak pomysłu na schemat instalacji) Piec musiał by być podpięty do zbiornika wody wymiennika ciepła z 2 wężownicami, jedna na ten piec a druga na solar, ale to jest do C.W.U a jak taki piec jeszcze włączyć ewentualnie do instalacji ogrzewania podłogowego żeby jak by była za gorąca woda na piecu pościć w podłogę żeby się nie zagotowała woda Smile tego właśnie nie wiem. Ma może ktoś jakieś schematy instalacji albo własne pomysły i przemyślenia co do takiego rozwiązania ogrzewania??

Pozdrawiam serdecznie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-31-2010 08:44 PM przez olek69.)
05-31-2010 08:33 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
romeusz Offline
Gość
*

Liczba postów: 3
RE: Piec na troty
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-31-2010 10:27 PM przez romeusz.)
05-31-2010 10:24 PM
radzyn Offline
Inwestor

Liczba postów: 170
woda z pieca do wymiennika w ukladzie otwartym - czyli ta sama woda co wpiecu to i w wymienniku i w podlogówce - na piecu laddomat... cwu z wężownicy z wymiennika, natomiast woda do podlogowki z wymiennika rowniez w ukladzie otwartym - dodatkowo zawór mieszający.. druga wezownica w wymienniku jako zasilenie z solara, bo tam jakis dziwny plyn krąży... prosta instalacja jak budowa cepa Smile do tego jeszcze grzalka jak by sie w piecu palic nie chcialo, albo na dlużej wywędrowalo...

mam tylko jedno zastrzeżenie, ze wszystkich wątków które czytlem wynika że trociniaki nie są zbyt trwale i stale palenie nie jest wskazane.. . chociaz mój sąsiad parę lat w czyms takim palil i dom ogrzewal... nie wiem tylko jak tam jest z mocą, i podkladaniem, a w zasadzie z częstotliwością podkladania.... wydaje mi się prostsze byloby - koza na drewno z plaszczem, natomiast co do gotowania to poco grzac pomieszczenie w którym jest cieplo? żeby jajecznicę usmażyć? taki pomysl wash&go nie bardzo mi się podoba, jak coś jest do wszystkiego to zwykle jest do dupy...
06-01-2010 01:35 AM
olek69 Offline
Częsty bywalec
**

(06-01-2010 01:35 AM)radzyn napisał(a):  mam tylko jedno zastrzeżenie, ze wszystkich wątków które czytlem wynika że trociniaki nie są zbyt trwale i stale palenie nie jest wskazane.. . chociaz mój sąsiad parę lat w czyms takim palil i dom ogrzewal... nie wiem tylko jak tam jest z mocą, i podkladaniem, a w zasadzie z częstotliwością podkladania.... wydaje mi się prostsze byloby - koza na drewno z plaszczem, natomiast co do gotowania to poco grzac pomieszczenie w którym jest cieplo? żeby jajecznicę usmażyć? taki pomysl wash&go nie bardzo mi się podoba, jak coś jest do wszystkiego to zwykle jest do dupy...

To jest rozwiązanie pieca do małego domku. Nie są trwałe bo teraz to wszystko takie dziadostwo z cieniutkiej blachy robią, mój św. pamięci dziadek miał trociniak ale z tego co pamiętam blacha tam była nie taka cienka, i miał parę wkładów gotowych które sobie wcześniej przygotowywał po to żeby szybko załadować jak będzie potrzeba i jak się ewentualnie przepali bo te wkłady się przepalają najszybciej. Więc co najmniej 2 wypadało by mieć. A co do ciepła to muszę powiedzieć że było bardzo ciepło, a ogrzewał tylko 2 pokoje w starym drewnianym domu, wymiana wkładu była 2 razy dziennie, bo dobrze ubity wkład pali się dobrych parę godzin z tego co pamiętam 4-5 h a może i więcej. A co do gotowania to tam jest naprawdę sporo miejsca do pichcenia i w niczym to nie przeszkadza, oczywiście jak ten piec jest zlokalizowany w pomieszczeniach kuchenno-salonikowych. Powtarzam Ten piec jest raczej przeznaczony do małych domków do 60m2 niż do dużych.

Pozdrawiam serdecznie
06-01-2010 09:00 AM
zomek Offline
Rodzina forum

Liczba postów: 112
Ja bym nie chciał stosować trocin jako opału w pomieszczeniach mieszkalnych przede wszystkim na trudność w utrzymaniu czystości. Trociny są chyba jednym z najgorszych materiałów opałowych pod tym względem: lekkie, rozsypują się, przyczepiają do szorstkich powierzchni. W wydzielonej kotłowni - może, ale nie w mieszkaniu.
06-01-2010 11:04 AM
olek69 Offline
Częsty bywalec
**

(06-01-2010 11:04 AM)zomek napisał(a):  Ja bym nie chciał stosować trocin jako opału w pomieszczeniach mieszkalnych przede wszystkim na trudność w utrzymaniu czystości. Trociny są chyba jednym z najgorszych materiałów opałowych pod tym względem: lekkie, rozsypują się, przyczepiają do szorstkich powierzchni. W wydzielonej kotłowni - może, ale nie w mieszkaniu.
Ale chyba nigdy w życiu nie widziałeś takiego tradycyjnego trociniaka, przecież nie wsypujesz takich trocin w domu tylko w pomieszczeniu gdzie te trociny przechowujesz a do domu wnosisz sam wkład (walec z blachy z ubitymi trocinami) więc jak go dobrze omieciesz Smile to nic lub prawie nic nie będziesz śmiecił.

Pozdrawiam serdecznie
06-01-2010 11:10 AM
Odpowiedz